Narzędzia miłośników grilli węglowych
Dla szybkiego, łatwego i regularnego czyszczenia grilla, najlepiej mieć przygotowane następujące środki:
Po każdym grillowaniu należy wyczyścić ruszt
Oczyścić ruszt grilla z resztek jedzenia. Jeśli resztki jedzenia zostaną usunięte za pomocą papierowego ręcznika, skrócony zostanie czas wypalenia rusztu. Należy otworzyć wywietrzniki powietrza i zamknąć pokrywę. Czas wypalenia rusztów trwa ok. 10 min w zależności od stopnia ich zabrudzenia.
Następnie przy pomocy czystej szczotki należy wyczyścić jeszcze ciepły ruszt i usunąć zimny popiół z kotła, co spowoduje że nie będzie problemów z krążeniem powietrza przy następnym grillowaniu.
W razie potrzeby:
- Aluminiowe tacki: należy wymieniać je regularnie. Tacki te dostępne są u wszystkich handlowców posiadających akcesoria grilli Weber. Powinno się tutaj również zwrócić uwagę na jakość, gdyż tylko tacki firmy Weber pasują do tacki na tłuszcz usytuowanej pod grillem.
- Pokrywa i kocioł: regularne czyszczenie z zewnątrz i wewnątrz. Pozostały tłuszcz, przypalone resztki jedzenia czy brud z części emaliowanych można bez problemu usunąć za pomocą płynu do czyszczenia grilla, który dodatkowo pozostawia świeży zapach.
- Ruszty: po każdym grillowaniu należy spalić resztki jedzenia. Najlepiej używać płynu do czyszczenia rusztu, który szybko i efektywnie odtłuszcza
- Usunąć przypaloną, wysuszoną parę z tłuszczu za pomocą szczotki do grilla
- Powierzchnie ze stali nierdzewnej: za pomocą płynu do czyszczenia stali nierdzewnej powierzchnia zachowuje błyszczący wygląd, bez pozostawiania smug.
Nigdy:
Nie wolno woskować, ani malować pokrywy. Powierzchnia grilla jest pokryta emalią porcelanową, dlatego nie musi być malowany bądź woskowany. Emalia jest bardziej trwała niż jakakolwiek farba a wosk na gorącym grillu rozpuściłby się, pozostawiając zacieki. Wystarczy tylko zmyć kurz i brud ciepłą wodą z mydłem.