Każdy lubi od czasu do czasu zjeść pyszne grillowane warzywa lub mięso, jednakże nie każdy dysponuje podwórkiem, na którym można rozpalić grilla. Wiele osób decyduje się na grillowanie na balkonie. Kwestia grillowania na balkonie budzi wiele pytań i kontrowersji, a to ze względu na fakt, że brak konkretnych regulacji prawnych, odnoszących się do tej czynności. W takiej sytuacji należy sobie przede wszystkim uświadomić, że grillowanie na balkonie to czynność, która bardzo mocno wpływa na komfort naszych sąsiadów. A to przez dym, który ulatnia się w trakcie pieczenia. Oczywiście mimo to, póki regulamin spółdzielni tego nie zabrania, grillowanie na balkonie jest możliwe.
Jak bezpiecznie grillować na balkonie
Nim rozpalimy grill na balkonie musimy zadbać o bezpieczeństwo własne, swojego majątku i otoczenia. Ponieważ balkony w blokach są zazwyczaj niewielkie grill powinien być ustawiony w takim miejscu, aby nie było żadnych trudności z operowaniem i dostępem. Ponadto należy upewnić się grill stoi stabilnie, a dym wydobywa się poza obszar balkonu. Trzeba również pamiętać o tym, że w grillu płonie żywy ogień, więc nie można dopuścić, aby w jego najbliższym otoczeniu stały przedmioty łatwopalne lub rozpałka i węgiel.
Gillowanie na prąd
Dużo wygodniejszym i bezpieczniejszym sposobem grillowania jest grill elektryczny, który pozwala na przygotowanie pysznych potraw w warunkach domowych. Dużą zaletą grilli elektrycznych jest fakt, że ponieważ nie zachodzi w nich proces spalania, nie emitują one dymu. Mimo tego, że tego typu urządzenia pieką z wykorzystaniem energii elektrycznej, która rozgrzewa ruszt, smak potraw nie różni się od tych przygotowanych na grillach węglowych czy gazowych. Oprócz tego, że grillowanie na nich nie jest trudne, to także utrzymanie ich w czystości jest niezwykle proste. Po przygotowaniu posiłku wystarczy, że grill zostanie przetarty ściereczką z odrobią płynu do naczyń. Niektóre z nich mają nawet wyjmowane części, które z łatwością można myć w zmywarce.